Cele utworzenia studiów
Poszerzenie wiedzy oraz zdobycie specjalistycznych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w obszarach związanych z rynkiem energii, w przedsiębiorstwach energetycznych, produkcyjnych i usługowych, a także w administracji publicznej.
Adresaci studiów
Absolwenci studiów magisterskich lub inżynierskich lub licencjackich w zakresie dowolnej dyscypliny. Szczególnie adresatami studiów są:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie energetyki, ale także w firmach produkcyjnych i usługowych współpracujących,
- kadra zarządzająca oraz pracownicy firm energetycznych, zarządzający transformacją energetyczną,
- pracownicy komórek w zakresie wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i zarządzania energią, którzy swoje praktyczne doświadczenia chcą uzupełnić aktualną wiedzą,
- specjaliści ds. energii odnawialnej, którzy zarządzają transformacją energetyczną w biznesie i sektorze publicznym,
- osoby, które chcą podjąć pracę na stanowiskach związanych z zarządzaniem energią i transformacją energetyczną,
- osoby, dla których zarządzanie energią i transformacją energetyczną może się stać ciekawym wyzwaniem zawodowym,
- osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy, samodoskonaleniem i podnoszeniem własnych kwalifikacji.
Zasady naboru
Słuchaczami studiów podyplomowych mogą być osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych (dyplom przynajmniej na poziomie licencjackim lub inżynierskim).
Studia będą trwały dwa semestry. Zajęcia będą rozpoczynały się w semestrze zimowym zgodnie z organizacją roku akademickiego w uczelni.
Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń i złożenia kompletnych dokumentów poprzez system IRK https://rekrutacja.sggw.edu.pl.
Więcej na temat zasad rekrutacji REKRUTACJA
Umiejętności nabyte przez absolwentów studiów podyplomowych
Słuchacze zostaną zapoznani ze współczesnymi problemami zarządzania rynkiem energii i transformacją energetyczną ze strony teoretycznej i praktycznej. Przedstawione zostaną kompleksowo wszystkie najważniejsze zagadnienia, które umożliwiają poruszanie się w tematyce rynków energii, ze szczególnym uwzględnieniem rynków energii odnawialnej i koniecznej transformacji energetycznej. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania poszczególnych rynków energii, polityki energetycznej UE i Polski, zasad handlu energią na różnych poziomach, infrastruktury energetycznej i konieczności jej rozbudowy. Zdobędą również szczegółową wiedzę z zakresu liczenia efektywności energetycznej, stosowania nowoczesnych rozwiązań w transformacji energetycznej, kierunków jej rozwoju i sposobów finansowania.
Świadectwo i Egzamin
Warunkiem ukończenia studiów jest:
- zdanie egzaminów z przedmiotów przewidzianych programem studiów z wynikiem conajmniej dostatecznym,
- terminowe uiszczenie opłaty za studia.
Ocena końcowa ze studiów jest obliczana jako średnia arytmetyczna ze wszystkich ocen z zaliczeń i egzaminów z poszczególnych przedmiotów objętych programem studiów (z zaokrągleniem do części setnych).
Organizacja studiów
Studia Podyplomowe trwają dwa semestry i obejmują 160 godzin zajęć.
Zajęcia będą odbywać się w soboty w godz. 8:30-16:00 i niedziele w godz. 8:30-16:00 (1-2 razy w miesiącu), w budynkach SGGW w Warszawie, przy ulicy Nowoursynowskiej. (patrz Mapa kampusu.). W roku akademickim 2024-2025 zajęcia są organizowane w całości w sposób zdalny.
W przypadku formy zdalnej zajęcia odbywają się wyłącznie za pomocą platformy internetowej przeznaczonej do prowadzenia tego typu spotkań.
Harmonogram zostanie podany uczestnikom na początku każdego semestru.
Organizator zastrzega sobie możliwość nieuruchomienia studiów podyplomowych w przypadku zbyt małej liczby zgłoszeń. W takiej sytuacji uczestnicy rekrutacji otrzymają zwrot wszystkich wpłaconych kwot czesnego.